- Diman Regional Voc-Tech
- Overview
Diman Hall of Fame
-
Nominate someone for the Hall of Fame here.
Name Class William Holen Class of 1947 James Martin Class of 1948 Billy Dolin Class of 1949 Boys Basketball Team Class of 1950 John Souza Class of 1951 Baseball Team Class of 1952 Armand Fiola Class of 1953 William Frain Class of 1953 Joseph Guidotti Class of 1953 John Pieroni Class of 1953 Jim White Class of 1954 Kenneth Boyer Class of 1955 Soccer Team Class of 1955 Arthur Arruda Class of 1956 Don Canuel Class of 1956 Thomas Carroll Class of 1956 Don Rogers Class of 1958 Philip Pelletier Class of 1959 Dennis Abdow Class of 1960 Paul Amaral Class of 1960 Manuel Arruda Class of 1960 Jerald Greenhalgh Class of 1960 Richard Mancini Class of 1960 Joseph Martins Class of 1960 Robert Sampson Class of 1960 Richard Urban Class of 1960 Robert Ciosek Class of 1961 Michell Sweet, Jr. Class of 1962 Don Banville Class of 1965 Leonard Amaral Class of 1967 Steven Souza Class of 1968 Donald Piela Class of 1969 Joseph Carvalho Class of 1972 Edward Hill, Jr Class of 1972 Robert Marquis Class of 1972 Jeffrey Ringuest Class of 1972 Frank Santos Class of 1972 Bill Guilmette Class of 1973 Stephen Marcisyn Class of 1973 Roger Dupont Class of 1974 Ken Pereira Class of 1974 Michael St. Laurent Class of 1974 Paul Jusseaume Class of 1975 Paul Kostek Class of 1975 Neal Toulan Class of 1975 David Auclair Class of 1976 Ronald Bernier Class of 1976 Al Petrasso Class of 1976 Boys Cross Country Team Class of 1976 Thomas Branco Class of 1977 Emeril Lagasse Class of 1977 Floriano Lima Class of 1977 Thomas Chace Class of 1978 Amos DaLuz Class of 1978 Jeremiah Donovan Class of 1978 Paul Ford Class of 1978 Karl Hetzler Class of 1978 Paul Jennings Class of 1978 Scott O'Brien Class of 1978 Ken Pacheco Class of 1978 James Pereira Class of 1978 Don Dibiasio Class of 1979 Chris Julius Class of 1979 Rene Lachapelle Class of 1979 Richard Magan Class of 1979 David Abdow Class of 1980 Christine (Arrugo) Roy Class of 1980 Paulo Reis Class of 1981 John Viveiros Class of 1981 Robert Lavoie Class of 1982 Christopher Daniel Ferreira Class of 1984 Paul Medeiros Class of 1984 James Aguiar Class of 1989 Richard A. Mateus Class of 1989 Kyle Roy Class of 1989 Mark Costa Class of 1991 Ronald Rusin Class of 1993 William Flanagan Class of 1998 Father Jay Mello Class of 1998 Albertina (Senra) Bell Class os 2000 Michelle Pelton Class of 2009 Non-Alumni 1972 Boys Cross Country Team 1992 VICA Club Business Procedures Gabriel Andrade James Ashley Brian S. Bentley Leo Bernier Robert Berube Russell Booth Lorraine Caine John Cantwell Kate Caramos Diman Alumni Association Diman Bengal Education Foundation Fr. John Diman OSB Roger Dugal Dennis Duval David Ferreira Russell Harmon John Harrington Margaret Hession Robert Hurley Edward Kerr Gerard Lachance Thomas McGarr Ray Mitchell John Mullaly John Pacheco Henri Pare L. Gordon Pratt Rogerio Ramos Stan Remiesiewicz Delores Rodrigues Julius Rodrigues Cheryl, Kelly and Leo Roy Carl Sawejko Arthur Sunderland Edward Terceiro David Viveiros Joan Waring Ernest Wheeler 1st School Committee 2021 Hall of Fame
Paul Jennings - 1978
Michelle Pelton - 2009
Ricahrd Magan - 1979
James Aguiar - 1989
James Martin - 1948
Paul Amaral - 1960Non-Alumni
1992 VICA Club Business Procedures
Henri Pare
2019 Hall of Fame
Jerald Greenhalgh - 1960Richard Mancini - 1960Stephen Marcisyn - 1973Paulo Reis - 1981Ronald Rusin - 1993Non-AlumniRogerio RamosLorraine CaineDiman Bengal Education Foundation2017 Hall of Fame
Front row (l to r): Rich A. Mateus, Albertina (Senra) Bell, John Viveiros
Back row (l to r): David Viveros, Brian S. Bentley, Mark Costa
(Details here, more pictures here)2015 Hall of Fame
Front row (l to r): Wayne Sunderland (son of Arthur Sunderland), Pat Kerr (wife of Ed Kerr), Suzanne Jusseaume (sister of David Jusseaume)
Back row (l to r): Chris David Ferreira, Roger Dugal, Paul Medeiros, Thomas Chace (Details here, more pics here)2013 Hall of Fame
Front row (l to r): David Auclair and the family of the late James White (daughter Elizabeth, wife Eleanor and son Matthew)
Back row (l to r): Kenneth Pacheco, Scott O’Brien, Christine (Arrugo) Roy, David Ferreira, Father Jay Mello, Raymond Mitchell and Donald Rogers.
2010 Hall of Fame
Front row (l to r): Richard Urban, Steven Souza, Gabriel Andrade, Joseph Carvalho.
Back Row (l to r): William Flanagan, Paul Ford, David Abdow, Robert Marquis (details here)2008 Hall of Fame
Front row (l to r): Frank Santos, Joseph Guidotti, Jeremiah Donovan
Back Row (l to r): Neal Toulan, Paul Kostek, Donald Dibiasio2007 Hall of Fame
Front row (l to r): Cheryl, Kelly and Leo Roy
Back Row (l to r): Bill Guilmette, Carl Sawejko, Kate Caramos, John Mullaly, Chris Julius2006 Hall of Fame
Front row: Mr. Lenny Amaral, Mr. John Pacheco, Mr. Robert Lavoie, Mr. Tom Carroll
Back row: Mr. Al Petrasso, Mr. Don Banville, Mr. Ken Pereira, Mr. Mitchell Sweet2005 Hall of Fame
Front row: Mr. Robert Ciosek, Mrs. Joan Wearing, Mr. Thomas Branco, Mr. Leo Bernier
Back row: Mr. Karl Hetzler, Mr. James Ashley, Mr. James Pereira, Mr. Manny Arruda