Diman Regional

Vocational Technical High School

Developing the Unique Potential of Each Learner

Return to Headlines

Diman students show off their SkillsUSA

FOR IMMEDIATE RELEASE:

Pictured, left to right – Silver medal winners Dylan Barcelos and Evan Vasconcellos, gold medal winners Travis Winters and Al
Pictured, left to right– Silver medal winners Dylan Barcelos and Evan Vasconcellos, gold medal winners Travis Winters and Alex Amorim, and bronze medal winners Nick Demers and Austin Souza.

2017 SkillsUSA District Competition

Diman’s annual march to SkillsUSA success began anew on Thursday, March 4, when they earned 59 medals (21 gold, 21 silver, and 17 bronze) at the District 2 competition held at Southeastern Regional Voc-Tech.

All 42 students that earned gold or silver medals will advance to the SkillsUSA Massachusetts State Competition in Marlboro on April 27-29. In addition, several of the 17 bronze medal winners may also be invited.

“The problem that happens sometimes with institutions is that when you become accustomed to winning, you almost take it for granted and you forget the amount of effort and dedication and hard work it takes on the part of both the advisor and the advisee,” said Superintendent/Director Thomas Aubin.

“We don’t want to do that because we know the kind of work that our teachers and students are putting in. We see it after school every day.”

Diman medaled in over 87% of the contests they entered, and over 45% of Diman’s competitors will compete at the state conference.

Not only was Diman’s medal haul impressive, so was their demeanor. “We’re very proud of our students in both their preparation and behavior,” said SkillsUSA Adviser Karl Cabucio. “They represented their towns, their school, and their shops with distinction.”

“The kids are going to continue to work hard to get ready for the state level, honing their skills and getting ready for the national competition,” explained Assistant Superintenent/Principal Elvio Ferreira. “We’re excited to have 42 kids compete at the state level, and potentially give them a once-in-a-lifetime experience of going on to compete on a national stage against national competition in a program that’s recognized by hundreds of thousands, if not millions, of people.”

The competition included approximately 700 students from 8 schools: Diman, Durfee, Bristol Community College, Bristol-Plymouth, Dighton-Rehoboth, Southeastern, Tri-County, and Attleboro.

SkillsUSA Massachusetts is a state association of SkillsUSA, a national organization serving more than 275,000 high school and college students and professional members who are enrolled in training programs in technical, skilled, and service careers, including health occupations.

 

Diman's Medal Winners

By Medal/Last Name

 

First Name  

Last Name

Contest

Shop Program

Town/City  

Medal

Alex

Amorim

Mobile Robotics Team A

Electronics

Swansea

Gold

Triston

Andrews

Automated Manufacturing

Machine Tool Technology

Somerset

Gold

Joseph

Billotte

Automated Manufacturing

Machine Tool Technology

Fall River

Gold

Noah

Burns

Sheet Metal

Metal Fabrication & Welding

Fall River

Gold

Haylee

Cooper

Graphic Communications

Graphic Communications

Westport

Gold

Kylie

Cooper

Photography

Graphic Communications

Westport

Gold

Tyler

Fernandes

CNC Technician

Machine Tool Technology

Swansea

Gold

Elijah

Fullerton

Robotics & Automation Team B

Electronics

Somerset

Gold

Logan

Jankowski

Robotics & Automation Team B

Electronics

Somerset

Gold

Jolie

Kroch

Screen Printing

Graphic Communications

Fall River

Gold

Joseph

Lopes-Lima

Technical Drafting

Drafting

Fall River

Gold

Tania

Melo

Dental Assisting

Dental Assisting

Westport

Gold

Nicholas

Mota

Culinary Arts

Culinary Arts

Fall River

Gold

Paige

Quintal

CNC Turning

Machine Tool Technology

Westport

Gold

Chace

Reed

Welding

Metal Fabrication & Welding

Somerset

Gold

Brianna

Roy

Commercial Baking

Culinary Arts

Fall River

Gold

Michael

Silva

Welding Sculpture

Metal Fabrication & Welding

Westport

Gold

Douglas

Smith

Automated Manufacturing

Drafting

Somerset

Gold

Richard

St. Pierre

Carpentry

House and Mill Carpentry

Fall River

Gold

Joshua

Steakelum

Electronics Technology

Electronics

Fall River

Gold

Travis

Winters

Mobile Robotics Team A

Electronics

Somerset

Gold

Jeremy

Almeida

Architectural Drafting

Drafting

Dartmouth

Silver

Marcus

Banoub

Electronics Technology

Electronics

Swansea

Siver

Dylan

Barcelos

Mobile Robotics Team C

Electronics

Westport

Silver

Collyn

Bennett

Team Build

Plumbing

Westport

Silver

Matthew

Campbell

Masonry

Building & Property Maint.

Fall River

Silver

Michael

Duarte

Plumbing

Plumbing

Westport

Silver

Noah

Ferreira

Welding

Metal Fabrication & Welding

Westport

Silver

Nicholas

Frechette

Robotics & Automation Team A

Electronics

Fall River

Silver

Briana

Melo

First Aid/CPR

Health Assisting

Westport

Silver

Collin

Melo

Team Build

Plumbing

Westport

Silver

Austin

Mendonca

Team Build

Building & Property Maint.

Fall River

Silver

Teala-Jayde

Paradise

Screen Printing

Graphic Communications

Fall River

Silver

Raymond

Parent

CNC Milling

Machine Tool Technology

Westport

Silver

Reagan

Parent

CNC Technician

Machine Tool Technology

Westport

Silver

Lisa

Reed

Technical Drafting

Drafting

Swansea

Silver

Dominic

Rocha

Team Build

House and Mill Carpentry

Swansea

Silver

Jacob

Sarza

CNC Turning

Machine Tool Technology

Swansea

Silver

Nicholas

Simbro

Graphic Communications

Graphic Communications

Westport

Silver

Cheyenne

Tavares

Photography

Graphic Communications

Swansea

Silver

Karell

Taylor

Robotics & Automation Team A  

Electronics

Fall River

Silver

Evan

Vasconcellos  

Mobile Robotics Team C

Electronics

Westport

Silver

Alex

Almeida

CNC Milling

Machine Tool Technology

Fall River

Bronze

Jordan

Brodeur

Electronics Technology

Electronics

Westport

Bronze

Kelsey

Camara

Commercial Baking

Culinary Arts

Fall River

Bronze

Sergio

Cordeiro

Architectural Drafting

Drafting

Fall River

Bronze

Shaun

DaRocha

Advertising Design

Graphic Communications

Somerset

Bronze

Nicholas

Demers

Mobile Robotics Team B

Electronics

Swansea

Bronze

Joseph

Denis

Welding

Metal Fabrication & Welding  

Swansea

Bronze

Taylor

Dutra

Photography

Graphic Communications

Fall River

Bronze

Jacob

Gallant

CNC Turning

Machine Tool Technology

Fall River

Bronze

Jason

Golden II

Additive Manufacturing

Drafting

Swansea

Bronze

Jessica

Liles

Cabinetmaking

House and Mill Carpentry

Westport

Bronze

Kayla

Lima

CNC Technician

Machine Tool Technology

Fall River

Bronze

Adam

Medeiros

Automotive Service Tech

Automotive Service Tech

Fall River

Bronze

Austin

Souza

Mobile Robotics Team B

Electronics

Fall River

Bronze

Fred

Toppan

Additive Manufacturing

Drafting

Swansea

Bronze

Bre-Anna

Treloar

Culinary Arts

Culinary Arts

Fall River

Bronze

Kaelee

Treloar

First Aid/CPR

Health Assisting

Fall River

Bronze

 

Contact:
Nathan Byrnes, Media Services Coordinator
nbyrnes@dimanregional.org




CLOSE